× Send

סיום הסאגה: סם אלטמן חוזר ל-OpenAI

סם אלטמן חוזר ל-OpenAI
תוכן עניינים
הטלנובלה ממשיכה… אם לרגע חשבנו שהסיפור נגמר (מי אמר טוויסט בעלילה ולא קיבל?!) אז היום אנחנו מבינים ששום דבר לא נגמר. לפחות לא מבחינת אלטמן וגורלו. האם הכל שב על מקומו בשלום? או שאולי בכלל מדובר בתעלול שיווקי מוצלח במיוחד כפי שנכתב בחשבון הפארודיה על אילון מאסק (תגובה על הפוסט של OpenAI שמודיע על חזרתו של אלטמן הבוקר):
“חבר’ה – ליטרלי עשיתם את כל זה לחינם. אחלה תעלול שיווקי”
“You guys literally did all this for nothing. Nice marketing stunt”

אז מה היה לנו פה בעצם?

הדירקטוריון מדיח את אלטמן ומעיף את גרג ברוקמן (נשיא החברה) מהבורד. ברוקמן מודיע שהוא עוזב ואתו עוזבים עוד בכירים ועובדים. אלטמן וגרג מודיעים על הקמת חברת AI חדשה. ב-OpenAIמחליפים 3 מנכ”לים ב-3 ימים. מירה מוראטי (CTO) הייתה אמורה להחליף את אלטמן (היא שמעה על ההפיכה רק יום לפני ולמעשה נמצאת דיי בצד של אלטמן). ברקע מיקרוסופט (שלא שמעו מראש על המהלך) לוחצים חזק על חזרתו של אלטמן אבל OpenAI מודיעים על הבאת מנכ”ל זמני חדש – אמט שיר (מייסד ומנכ”ל Twitch לשעבר). מיקרוסופט מודיעה שאלטמן, גרג וחבורתם מצטרפת למיקרוסופט ויחד יובילו חטיבת מחקר AI חדשה.
 
ברקע היו שמועות על איחוד בין OpenAI לאנטרופיק (עוד חברה שקמה מפליטי OpenAI ושיצרה את מודל השפה המדהים – קלוד2). המהלך לא מקבל רוח גבית ובמקביל רץ מכתב עליו חותמים רוב עובדי OpenAI (כ-700 מתוך 770), בו הם מאיימים שיעזבו את החברה אם סם לא יחזור לאלתר להנהלת החברה (להזכירכם, זה קורה אחרי שכבר עזבו מספר בכירים את החברה יחד עם סם וגרג).
ואז זה קורה – אני לא מסיים את הקפה של הבוקר וכבר שומע על ציוצים חדשים…
 
 • ב-8:03 עולה ציוץ בטוויטר/X של OpenAI בו הם מודיעים שהם הגיעו להסכם עקרוני עם סם בנוגע לחזרתו לתפקיד מנכ”ל החברה. במקביל לחזרתו משתנה הרכב הבורד ו-3 מחברי הדירקטוריון שהדיחו את סם מוצאים עצמם בחוץ. במקומם מצטרפות מספר דמויות מפתח חדשות: מנכ”ל סיילספורס ברט טיילור יכהן כיו”ר הדירקטוריון ואליו יצטרף לארי סאמרס (כלכלן ומזכיר האוצר לשעבר של ארה”ב). אדם ד’יאנג’לו (מנכ”ל Quora) ישמור על תפקידו, למרות היותו שותף בתהליך ההדחה. על פי גורמים מקורבים, ככל הנראה צפויה הגדלה של הבורד וצירוף של דמויות נוספות, לרבות מושב לנציג ממיקרוסופט ומושב לסם אלטמן עצמו.

 • ב-8:08 מצייץ סם אלטמן בחשבון הפרטי שלו של הוא מאוד אוהב את OpenAI ושכל מה שעשה בימים האחרונים היה במטרה לשמור על הצוות יחד ועל החזון/המשימה שלהם. הוא מספר שכשהוא החליט להצטרף למיקרוסופט בראשון בערב זה היה משום שלדעתו זה היה המקום הטוב ביותר באות נקודת זמן עבורו ועבור הצוות שלו (שעזב יחד איתו). עם זאת, לאחר השינויים בהרכב הדירקטוריון ועם התמיכה של סאטיה (מנכ”ל מיקרוסופט) הוא מצפה לשוב ל-OpenAI ולבנות את השותפות החזקה של החברה עם מיקרוסופט. קיצר… עקף אותם בסיבוב ונכנס שוב בדלת האחורית (שלא נאמר הוצנח מלמעלה בגיבוי של הבוס הגדול) 💪.

 

 • ב-8:09 משתף סאטיה נאדלה (מנכ”ל מיקרוסופט) את הציוץ שהעלה סם דקה בלבד לפני כן, ומוסיף שהוא מעודד מהשינויים בבורד של OpenAIושהוא מאמין שזה הצעד הראשון החיוני בנתיב שיוביל ליציבות, לתקשורת שוטפת ולניהול אפקטיבי (אאוץ’… 😬). הוא מוסיף שהוא דיבר עם סם וגרג ושהם הסכימו שיש להם תפקיד מפתח, לצד הנהגת החברה, בהבטחת המשך קידום מטרת העל של OpenAI (שלהזכירכם היא פיתוח “בינה מלאכותית כללית” – AGI. אותה ישות AI שיכולותיה משתוות או מתעלות על יכולות המוח האנושי ושמטרתה להיטיב עם האנושות. זאת לצד הבטחה שהטכנולוגיה הזו לא תהיה בידיים של תאגידי על). באותה נשימה סאטיה כותב שהוא מצפה לבניית שותפות חזקה עם OpenAI במסגרתה יפעלו להעביר את הערך האדיר של הדור הבא של מוצרי ה-AI הללו ללקוחות ולשותפים של מיקרוסופט (מסר שלא בטוח שעומד בקנה אחד עם מטרת העל של OpenAIשחותרת יותר לאחריות תאגידית וגישה שפחות מתעדפת מינטוז של הטכנולוגיה).

 

 • ב-8:10 מגיב נכתב בחשבון הפארודיה של אילון מאסק בתגובה לציוץ של סם אלטמן: “אני שמח בשביל סם. איך מיקרוסופט טימז? זה טוב יותר מגוגל מיט?” 😂 זאת בתגובה לציוץ של גרג בו הוא תיאר את השתלשלות האירועים שהובילו לפיטוריו של סם והעובדה שהם בוצעו באמבוש בשיחת גוגל מיט (דבר מוזר לכשעצמו, שכן המשקיעה הגדולה ביותר של OpenAI היא מיקרוסופט). פרט זה הפך לבדיחת רשת ויראלית בימים האחרונים.

 

 • ב-9:41 מצייץ גרג ברוקמן (נשיא החברה ואחד ממייסדיה, שעזב יחד עם סם) תמונת סלפי ובה הוא מצולם יחד עם רבים מעובדי החברה, לצד הכיתוב: “we are so back” (אנחנו כל כך חוזרים).

 

 • ב-10:05 משתפת OpenAI בחשבון הרשמי שלה את אותו סלפי של ברוקמן ולצידו הם מוסיפים את המשפט: “OpenAI is nothing without its people” (החברה היא שום דבר ללא האנשים שלה).

 

מסקנות ותובנות:

 • גם ChatGPT לא היה מצליח לכתוב תסריט כזה מטורלל והזוי! גם זו כבר הפכה לבדיחת רשת ויש בה הרבה מן האמת.

 

 • זה רק עניין של זמן עד שנטפליקס מוציאה סדרת דוקו על האירוע הזה. על הקריינות לבטח יופקד מורגן פרימן (או איזה מודל קול שאומן לחקות אותו 😜).

 

 • ואז… ב-2025 בקולנוע: סרט עלילתי שמבוסס על אירועי השבוע האחרון. בתפקיד סם – טום הולנד (שחותר לבסס את הפייז הבא שלו בהוליווד על תפקידי אופי רציניים, לאחר עזיבתו את ספיידרמן וה-MCU). את סאטיה נאדלה ישחק קומייל ננג’יאני (שיעשה קרחת לטובת הסרט). את מירה מוראטי תשחק שחקנית להט”בית מעורבת שאביה אפרו-אמריקאי ואמא שלה מקסיקנית (כי אלבנית זה לא מספיק PC). את גרג ברוקמן ישחק טימותי שאלמה, למרות שהוא בכלל לא דומה לו, אבל כל סרט איכות חייב את טימותי שאלמה בקאסט שלו, אז הוא יקצץ את השיער לטובת התפקיד ויעלה במשקל. את איליה סוצקבר ישחק אסא באטרפילד שמחפש את התפקיד החדש שלו אחרי שהעונה ה-8 של “חינוך מיני” בנטפליקס לא צלחה.

 

 • ועכשיו ברצינות… מה אפשר ללמוד מכל הטירלוליזציה הזו?! קודם כל שימו לב לזמנים. הכל היום היה מתואם. דקות ספורות בין ציוץ לציוץ ותיאום מוחלט במסרים. נעשתה פה הרבה עבודה מאחורי הקלעים והרבה לחצים מצד מיקרוסופט, סם וגרג שהצליחו לסחוף אחריהם 95% מעובדי החברה. המשמעות ברורה – סם מיצב את עצמו כדמות החזקה ב-OpenAIוכדמות חזקה באופן כללי בתעשיית ה-AI ובשוק הטק העולמי (אם למישהו זה לא היה ברור עד כה). הוא המלך הבלתי מעורער של התעשייה ונמצא בפוזיציה עם הרבה כח, כסף והשפעה.

 

 • מיקרוסופט מהדקת את אחיזתה בתרנגולת שמטילה ביצות זהב. ההימור שלה צלח והיא לא מוכנה לוותר על החברה שהפכה אותו מתאגיד מנומנם לדבר הכי חם בשוק בימים אלו. מעבר לכך, היא מייצרת לעצמה את התנאים להיות גם משפיעה ולא רק משקיעה.

 

 • הדרך של סם ניצחה. המינטוז של OpenAI הוא בלתי נמנע. כדי להיות שחקן שמוביל את השוק ושולט בו ביד רמה, חייבים לייצר רווחים. הקפיטליזם ניצח. מלכ”רים לא משנים מציאות ובטח שלא מצעידים את האנושות אל עתיד חדש. זה יפה על הנייר, אבל זה לא מחזיק מים. צריך תשתיות, צריך חומרה, צריך מחשבי על, חוות שרתים, חשמל, נדל”ן. צריך לגייס מוחות מבריקים ולשלם להם בהתאם. צריך מובילי תעשייה מהטופ של הטופ כדי לעזור לנווט את הספינה האדירה הזו שצמחה משווי של 29 מיליארד לשווי של 80 מיליארד תוך פחות משנה. חברה שאחראית למוצר עם הצמיחה המהירה ביותר בהיסטוריה האנושית (ChatGPT). מיליון יוזרים תוך 5 ימים ו-100 מיליון תוך חודשיים.

 

 • מה כל זה אומר על החזון המקורי של OpenAI? איך זה מתיישב עם העובדה שמיקרוסופט שופכת 11 מיליארד (!) דולר על החברה שהייתה אמורה להיות ללא מטרות רווח (או יותר נכון, בעלת מבנה רווח “מוגבל” של עד פי 100)? וזה לא רק הכסף – זו ההשפעה והשליטה. השבוע האחרון הבהיר לכולנו שמיקרוסופט לא רק משקיעה שקטה, אלא שחקן מרכזי. היא ואלטמן הדיחו והמליכו במו ידיהם בורד חדש. הם מנעו הפיכה והבהירו לכולם מי בדיוק הבוס הגדול. נראה שהשחקניות הגדולות לא הולכות לשום מקום ושאם חשבנו ש-2023 הייתה שנת ה-AI, מסתמן ש-2024 הולכת להיות שנת מלחמת הענקים: מעבר למיקרוסופט, אמזון שופכת מיליארדים על אנטרופיק (היא השקיעה 1.25 מיליארד דולר בחברה ומחויבת להשקיע עד 4 מיליארד דולר נוספים, מה שיקנה לה מניות מיעוט בחברה). מעתה אנטרופיק תוכל ליהנות ממשאבי אמזון במאמצי הפיתוח שלה, לרבות שירותי ענן AWS ושבבים מותאמים אישית של החברה. גוגל מושקעת עמוק בשלל פרויקטים ומודלים חדשים (השקעות של מיליארדים). מטא בסיפור, XAI של מאסק גם מתבררת כמתחרה עם משאבים ויכולות משמעותיים, ואפל לא תישאר מאחור. בין כל אלו נדמה כי נכון לעכשיו מיקרוסופט ואלטמן ניצבים בחוד של התעשייה. ה-Power Move של הימים האחרונים כך הוכיח והבליט עד כמה!
 
הישארו מעודכנים

רוצים לקבל עדכונים בלייב? רוצים מקום בו אתם יכולים להתייעץ עם מומחי AI, לשאול שאלות ולקבל תשובות? רוצים לשמוע על מבצעים והטבות לכלי ה-AI שמשנים את העולם? הצטרפו לקהילות ה-AI שלנו.

 

 

אפשר גם להרשם לניוזלטר שלנו

 

רוצים הרצאה או ייעוץ של אביתר אדרי?
השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם עם המידע הרלוונטי
אולי יעניין אותך גם...
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

תפריט נגישות

letsAI - בינה מלאכותית

סיום הסאגה: סם אלטמן חוזר ל-OpenAI