סקירת אפסקיילרים וריפיינרים: הגדלה וחידוד תמונות עם AI

הגדלת וחידוד תמונות במידג'רני ובכלים נוספים
תוכן עניינים

יש מגוון כלי הגדלה וחידוד בשוק: אפסקיילרים, ריפיינרים ועוד. חלקם בתשלום. חלקם חינמיים. חלקם פיצ’רים מובנים בתוך מחוללי התמונות עצמם (כמו האפסקיילרים והריפיינרים של מידג’רני או לאונרדו) וחלקם כלים חיצוניים כמו Vidmore או Giga Pixel. במאמר הבא אסקור את היתרונות והחסרונות של הכלים המובילים בשוק וגם של הכלים האהובים עלי אישית. אדגים איך הכלים המובנים של מידג’רני ולאונרדו עומדים מול אפסקיילרים חיצוניים (חינמיים ובתשלום) ולבסוף אתן גם את ההמלצה האישית שלי.

 

אבל לפני הכל – הישארו מעודכנים! הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ולא תפספסו שום עדכון, חידוש או מידע על כלי חדש שיוצא…

 
 

כפתורי ההגדלה של מידג’רני

הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על כפתורי ההגדלה של מידג’רני (שנכנסו לתוקף ב-19/10/23).

 

כמה הם מגדילים?

לאחר הגדלת תמונה עם כפתורי U1-4 בגרסה 5 ומעלה (כולל גרסת NIJI וכולל גרסה 6) יופיעו לכם שני כפתורים חדשים:

  • בגרסה 5.2: הגדלה פי 2 והגדלה פי 4.
  • בגרסה 6: Upscale (Subtle) ו-Upscale (Creative).
  • ככל שההגדלה עוצמתית יותר (פי 4 בגרסה 5.2 או Creative בגרסה 6, כך יהיו שינויים גדולים יותר בין תמונת המקור לתמונה המוגדלת).

 

כפתורי ההגדלה של מידג'רני

כפתורי ההגדלה של מידג’רני בגרסה 5.2

 

 

כפתורי ההגדלה בגרסה 6

כפתורי ההגדלה בגרסה 6

 

 

 

ככה זה נראה לאחר ההגדלה:

 
 

מוזמנים להעיף מבט בהשוואה הבאה (שבוצעה על תמונות בגרסה 5.2). מהבדיקה שלי עולה שההגדלה פי 2 עושה עבודה מצוינת וטובה יותר מההגדלה פי 4 (למרות שגם היא עושה עבודה טובה). להמחשה, צפו בתמונות מטה>>

 

 
השוואה בין ההגדלות השונות - מומלץ להגדיל את התמונה

השוואה בין ההגדלות השונות – מומלץ להגדיל את התמונה

 

השוואה בין ההגדלות השונות - מומלץ להגדיל את התמונה

השוואה בין ההגדלות השונות – מומלץ להגדיל את התמונה

 

 

 

 

 

השוואה בין ההגדלות השונות - מומלץ להגדיל את התמונה

השוואה בין ההגדלות השונות – מומלץ להגדיל את התמונה

 

 

 

 

ומה אם מדובר בתמונה ישנה?

אם מדובר בתמונה ישנה שנוצרה לפני העדכון, ניתן להשתמש בפקודה /show ולרשום לאחריה את ה-Jobid של התמונה הישנה.

 

הקפצת תמונה ישנה

הקפצת תמונה ישנה

 

כדי לגלות את ה-Jobid של תמונה ישנה, רחפו עם העכבר מעל התמונה, לחצו על האייקון של האימוג’יז ולחצו על האייקון של המעטפה (אם אתם לא רואים אותו, רשמו בשורת החיפוש ENVELOPE). ראו תמונה מטה>>

 

 
לחצו על אייקון האימוג'יז בצד ימין למעלה ואז על המעטפה

לחצו על אייקון האימוג’יז בצד ימין למעלה ואז על המעטפה

 

לאחר שתלחצו על המעטפה, מידג’רני יקפיץ לכם את התמונה הישנה בצירוף מספר הסיד וגם את ה-Jobid שלה. פשוט העתיקו אותו, הפעילו את פקודת /show והדביקו את ה-Jobid בתוך התיבה השחורה (ראו תמונה מטה).

 

 
העתיקו את הקוד והדביקו אותו במקום המתאים

העתיקו את הקוד והדביקו אותו במקום המתאים

 

לאחר שתעשו זאת, מידג’רני יציג לכם את התמונה הישנה בצירוף שני כפתורי ההגדלה החדשים (ראו תמונה מטה).

 

 
התמונה הישנה עם כפתורי ההגדלה החדשים

התמונה הישנה עם כפתורי ההגדלה החדשים

 

מה הרזולוציה שנקבל לאחר ההגדלה והאם זה מתאים לדפוס (פרינט)?

חשוב לציין שהרזולוציה שמתקבלת מכל אפסקייל במידג’רני היא רזולוציית WEB של 72 DPI. בפרינט לרוב משתמשים ברזולוציה של 300 DPI. עם זאת, ההגדלה פי 4 היא בהחלט הגדלה משמעותית וברוב המקרים זה יביא את התמונה לגודל שאפשר לעבוד איתו. אם יש לכם גישה לתוכנות עריכה כמו פוטושופ או אילוסטרייטור, תוכלו לפתוח קובץ חדש בגודל הרצוי וב-300 DPI ולהעביר אליו את התמונה המוגדלת. אם אין לכם גישה, תוכלו להעביר את הקובץ המוגדל לבית הדפוס או למעצב שלכם וסביר שהם יוכלו להסתדר איתו.

 

הגדלת תמונה ע”י הפיכתה לתמונה וקטורית

אופציה נוספת היא להפוך את התמונה לוקטורית (כלומר תמונה שלא מבוססת על פיקסלים אלא על דאטה מספרי – גרפיקה וקטורית שמושתתת על נוסחאות מתמטיות השולטות בסידור הנקודות והקווים). המשמעות היא שתוכלו להגדיל את התמונה למעשה עד אין סוף (שכן היא לא מבוססת על פיקסלים אלא על ערכים מספריים).

 
 

אני ממליץ להשתמש ב”וקטורייזר” (vectorizer.ai) – כלי AI חינמי נהדר שהופך תמונות “רגילות” לתמונות וקטוריות. הוא סופר פשוט ונוח לשימוש, ויש לו מגוון רחב של אפשרויות הורדה. חשוב לציין – כלי זה מתאים בעיקר לתמונות עם עיצוב שטוח ו/או תמונות עם מראה וקטורי (איורים / אילוסטרציות). הוא לא יעבוד טוב על תמונות ריאליסטיות ו/או על תמונות עם גראדייאנטים (מעברי צבע הדרגתיים). ראו דוגמאות מטה:

 

עיבוד עם וקטורייזר לתמונה וקטורית - תוצאה טובה

עיבוד עם וקטורייזר לתמונה וקטורית – תוצאה טובה

 

 

 

 

עיבוד עם וקטורייזר לתמונה ריאליסטית - תוצאה לא טובה

עיבוד עם וקטורייזר לתמונה ריאליסטית – תוצאה לא טובה

 

 

 

 

כלי AI חיצוניים להגדלה ולחידוד תמונות (אפסקיילרים חיצוניים)

יש יתרון באפסייקלרים וריפיינרים מובנים כמו שיש במידג’רני, אבל פעמים רבות אני בוחר לעבוד עם כלים חיצוניים – הנה שני כלים מוצלחים במיוחד!

 

לא חינמי, אבל עושה עבודה מצוינת: GIGA PIXEL

בעלות חד פעמית של 99$ תוכלו לרכוש את התוכנה GIGA PIXEL של TOPAZ LABS. לאחר התשלום, הכלי זמין לכם לשימוש חופשי וללא הגבלה (אין פה מנוי – זה תשלום חד פעמי). אגב, לחברה יש כלים נוספים כמו הסרת רעש, כלים שמתאימים לוידאו ועוד. שווה בדיקה.

הכלי מאפשר להגדיל תמונות משמעותית, לחדד אותן (כלומר לג’נרט את הפיקסלים החסרים) ולשפר את הרזולוציה של התמונה ב-600%!

 

ג'יגה פיקסל של טופז לאבס - יקר אבל עושה את העבודה

ג’יגה פיקסל של טופז לאבס – יקר אבל עושה את העבודה

 

 

סרטון המציג את מגוון הכלים של טופז לאבס לעיבוד תמונות:

 

 

הבחירה האישית שלי – וידמור VIDMORE

אני מאוד אוהב את וידמור (VIDMORE). מדובר בכלי עם חבילה חינמית מוגבלת (5 תמונות בחודש), אבל והוא עושה עבודה מעולה – הוא גם מגדיל (עד פי 8) וגם מחדד את התמונה. המערכת יודעת לג’נרט את הפיקסלים החדשים וכך “לשחזר” מידע שלא היה קיים שם לפני כן. למעשה הוא עושה את מה שג’יגה פיקסל עושה, רק בחינם. חשוב לציין שבתמונות של פנים (לרוב ברזולוציה נמוכה) הוא יג’נרט מחדש את הפנים ולעיתים הוא ישנה מעט את תווי הפנים (כל עוד אתם מודעים לזה ובודקים את התוצאה הסופית לפני שחרור ללקוח אז הכל אמור להיות בסדר). טיפ קטן-גדול: אם אני צריך להגדיל ולחדד כמות גדולה של תמונות, אני פשוט פותח את הכלי במספר לשוניות בתוך הדפדפן וזורק לכל אחד מהם תמונה אחרת (וכך אני לא צריך לחכות שהוא יסיים כל פעם תמונה אחת).

 

וידמור - גם מגדיל, גם מחדד והכי חשוב - חינמי

וידמור – גם מגדיל, גם מחדד והכי חשוב – חינמי

 

 

 

שימו לב לסרטון הבא, הממחיש את היכולות המרשימות של וידמור. העלאתי לאתר תמונה מפוקסלת (צילום מסך מתוך ראיון שלי ברשת 13 על בינה מלאכותית), הגדלתי פי 4 וחידדתי. הכל בלחיצת כפתור. מדהים!!

 

 

 

האפסקיילרים והריפיינרים של לאונרדו

גם ללאונרדו יש אפסקיילרים מרשימים! לא רק מידג’רני – לאונרדו (מחולל תמונות שמבוסס על סטייבל דיפיוז’ן) מכיל כמעט מיום היווסדו מגוון רחב של אפסקיילרים (כפתורי הגדלה) וריפיינרים (כפתורים שמאפשרים לג’נרט מחדש תמונה ולהגדיל את כמות הפרטים שבה, וכך גם לשפר את הנראות שלה וגם להגדיל אותה בפועל). לפני מספר חודשים החברה שיחררה את אלכמי ריפיינר (Alchemy Refiner). הריפיינר גם מגדיל את התמונה פי 1.5 אך הוא גם משנה את הפרטים באופן דיי משמעותי, שכן הוא מג’נרט את התמונה מחדש. בניגוד למידג’רני שמקפיד לשמור על נאמנות לתמונת המקור, בלאונרדו נראה שינויים דיי דראסטיים בין תמונת המקור לתמונה המוגדלת.

 
הגדלה בלאונרדו עם האלכמי ריפיינר

הגדלה בלאונרדו עם האלכמי ריפיינר

 

שימו לב לשינויים בין התמונה לפני ואחרי הריפיינר של לאונרדו…

 

 
לפני ואחרי אלכמי ריפיינר בלאונרדו

לפני ואחרי אלכמי ריפיינר בלאונרדו

 

 

מימין: לפני הגדלה | משאמל: אחרי הגדלה | שימו לב לשינויים בפרטים

מימין: לפני הגדלה | משאמל: אחרי הגדלה | שימו לב לשינויים בפרטים

 

השוואה בין ההגדלות של מידג’רני להגדלות בעזרת Giga pixel ו-Vidmore

לפניכם טסט שעשה בחור בשם Tim Woolworth (ביקשתי את רשותו לשתף). טים ג’ינרט תמונה של פיה – זה הפרומפט למי שתהה:

 

a faery with pink hair and neon wings, in the style of dc comics, at a bar, le fée verte, expressive, absinthe, hyper-detailed, –s 150 –V 5.2

 
 

לאחר מכן הוא הגדיל את הפיה פי 4 בעזרת כפתור ההגדלה המובנה בתוך מידג’רני. בהמשך הוא ביצע את אותו תהליך (הגדלה פי 4), אך הפעם בעזרת ג’יגה פיקסל. התוצאות לפניכם – מוזמנים לשפוט בעצמכם… (מומלץ ללחוץ על הגלריה ולהגדיל כדי לראות את ההבדלים).

 

 

עשיתי טסט דומה על התמונה של העין מתחילת המאמר. הפעם בחנתי את ההגדלות פי 2 ופי 4 של וידמור לעומת אלה של מידג’רני. התוצאות לפניכם – מוזמנים לשפוט בעצמכם…

 

 

 

 

סיכום ומסקנות

שורה תחתונה… מה עדיף? איך נדע באיזה כלי לבחור ומתי? אם תשאלו אותי, אלה התובנות שלי לאור הבדיקות המקיפות שביצעתי:

  • ברירת המחדל צריכה להיות הגדלה בתוך הכלי עצמו (מידג’רני או לאונרדו) בעזרת הכפתורים המובנים.
  • אם אתם רוצים להגדיל תמונה שלא ג’ונרטה במידג’רני או לאונרדו (או סתם תמונה ברזולוציה נמוכה שצילמתם או קיבלתם), כדאי להשתמש בוידמור, שכן הוא גם מגדיל, גם מחדד וגם חינמי (יחסית).
  • ההגדלה הכי טובה במידג’רני היא X2. היא מביאה לתוצאות מדויקות יותר. אם אתם בגרסה 6 ממליץ לנסות את שתי האופציות ולראות מה אתם אוהבים יותר. אני לרוב הולך על Subtle.
  • בלאונרדו אפשר להשתמש ב”אלכמי ריפיינר”, אבל לקחת בחשבון שבניגוד למידג’, הוא ישנה באופן דיי בולט חלקים מהתמונה, שכן הוא מג’נרט אותה מחדש. אם רוצים לשמור על מאפייני תמונת המקור ורק להגדיל, כדאי לעבור לוידמור, או להשתמש בריפיינרים הרגילים.
  • ג’יגה פיקסל הוא אחלה כלי, אבל במציאות בה יש כלי AI חינמיים, אני לא רואה הצדקה לשלם 99$ בשביל משהו שאני יכול לקבל בחינם.

 

 

 

רוצים להתמקצע?

בואו ללמוד איתנו בינה מלאכותית בקורס המקיף, העשיר והמבוקש בשוק. הצטרפו לאלפים הרבים שכבר עברו את הקורסים והסדנאות שלנו. פרטים והרשמה באתר.

לקבלת הנחה במחיר הקורסים – הזינו את קוד הקופון LETSAI
הישארו מעודכנים

רוצים לקבל עדכונים בלייב? רוצים מקום בו אתם יכולים להתייעץ עם מומחי AI, לשאול שאלות ולקבל תשובות? רוצים לשמוע על מבצעים והטבות לכלי ה-AI שמשנים את העולם? הצטרפו לקהילות ה-AI שלנו.

 

 

אפשר גם להרשם לניוזלטר שלנו

 

רוצים הרצאה או ייעוץ של אביתר אדרי?
השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם עם המידע הרלוונטי
אולי יעניין אותך גם...

תפריט נגישות

letsAI - בינה מלאכותית