× Send

מלחמת הרובוטים – ‘אטלס’ של בוסטון דינמיקס ו’מנטיבוט’ הישראלי מדהימים את העולם

מלחמת הרובוטים
תוכן עניינים

עולם הרובוטיקה נכנס להילוך גבוה עם רובוטים חכמים וממוקדי משימה שעוזרים לנו בחיי היום־יום. כולנו נדהמנו מ־Figure 01 שבו מוטמע מודל VLM (ראייה־שפה) חכם של OpenAI. והינה מגיע פיתוח חדש ומרגש ביותר בעיקר משום שהוא ‘כחול־לבן’ – הכירו את “מנטיבוט” – רובוט ישראלי של חברת מנטי רובוטיקס (Mentee Robotics) – רובוט דמוי אדם חדשני המשלב בינה מלאכותית מתקדמת בכל רמות הפעולה שלו ומיועד לסייע בסביבה הביתית. לעומתו בוסטון דינמיקס משיקה את הדור החדש של רובוטי האטלס, והפעם מדובר בגרסה חשמלית מרשימה, חזקה, זריזה וגמישה במיוחד. מטרתו להשתלב בתעשיות כבדות ולבצע פעולות שמסוכנות לבני אדם. מי יצא עם ידו על העליונה ב’מלחמת הרובוטים’ שתופסת תאוצה? האם זה יהיה ‘מנטיבוט’ הישראלי, ‘פיגר01’ המרשים או ‘אטלס’ החסון? 

 

אבל לפני הכול – הישארו מעודכנים! הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ולא תפספסו שום עדכונים, חידושים או מידעים על כלים חדש שיוצאים.

ממליצים לכם להצטרף גם לקהילות ה־AI של LetsAI בוואטסאפ ובטלגרם. רוצים לשמוע על הקורסים וסדנאות ה־AI שלנו? לחצו פה.

 

 

טכנולוגיות למידה מתקדמות של Sim2Real מאפשרות ל’מנטיבוט’ להיות רובוט זריז ביותר המציג תנועת אדם, ויכול ללכת לכל כיוון, לרוץ, להסתובב במרחבים משרדיים או ביתיים בצורה מאוזנת ואפילו לכרוע.

 

ישראל על המפה! ‘מנטיבוט’ – רובוט כחול־לבן

חברת הסטארט־אפ הישראלית מנטי רובוטיקס (Mentee Robotics) חשפה רובוט חדשני המבוסס על בינה מלאכותית. רובוט דמוי אדם זה מיועד לסייע לכם במגוון משימות ארגוניות ומשימות בית שונות. הוא יכול לנווט בסביבתו, לזהות חפצים ולאחוז בהם ולבצע פקודות מורכבות בשפה טבעית פשוטה. ה’מנטיבוט’ מתנשא לגובה של 1.75 מטר, שוקל 70 קילוגרמים ולמרות המשקל הכבד הוא מגיע למהירות של 1.5 מטר בשנייה. הוא יכול לשאת עד 25 קילוגרמים עם חופש תנועה בטווח של 40 מעלות. ולא פחות חשוב – כל האינטראקצייה איתו נעשית בקול. מאחורי הפיתוח עומדים פרופ’ אמנון שעשוע, מייסד החברה ובעל שם עולמי בתחומי בינה מלאכותית, ראייה ממוחשבת ועיבוד שפה טבעית; מנכ”ל החברה פרופ’ ליאור וולף (חוקר ודירקטור לשעבר בפייסבוק AI Research), ופרופ’ שי שלו־שוורץ, חוקר ידוע בתחום למידת המכונה.

 

רובוט חדש בשכונה - מנטיבוט

רובוט חדש בשכונה – מנטיבוט. ולא פחות חשוב: מדובר בפיתוח כחול לבן של חברה ישראלית | credit: menteebot

 

 

מה מיוחד ברובוט הזה, ומה הוא יודע לעשות?

הרובוט של מנטי רובוטיקס הוא ייחודי – הוא משלב בינה מלאכותית מתקדמת בכל רמות הפעולה שלו (מיפוי הסביבה, ניווט, תכנון מסלולים, הבנת פקודות בשפה טבעית ותזמון תנועות מורכבות). וכל הפעולות האלה מייעדות אותו להיות כלי עזר בסביבה הביתית. הוא יכול לקבל הוראות פשוטות מכם ולבצע משימות רב־שלביות באופן עצמאי תוך כדי התגברות על מכשולים.

 

בסרטון – טווחי התנועה של הרובוט מחקים תנועה אנושית ונותנים לו את הרגישות הנדרשת לביצוע פעולות במרחבי הבית

 

פיגר01 היזהר – מנטיבוט מאחוריך!

כמו Figure 01 גם הרובוט הישראלי ‘מנטי’ יודע לנווט בסביבתו, לזהות חפצים ולאחוז בהם ולבצע פקודות מורכבות בשפה טבעית פשוטה. הוא משלב טכנולוגיות מתקדמות כמו מיפוי סביבה בזמן אמת, תכנון מסלולים דינמיים, הבנת שפה טבעית וקואורדינציה מורכבת של תנועות רגליים וידיים.

 

מנטיבוט מתקן אוטומטית את ההליכה שלו כשהוא נושא משא כבד, בדיוק כפי שבני אדם היו עושים במצבים כאלה.

 

שני הרובוטים המדהימים הללו מדגימים את החזית החדשנית בתחום הרובוטיקה הבין־לאומית, שבה מכונות ‘חיות’ ומתנהלות לצד בני אדם כדי לסייע להם במגוון משימות. ישראל יכולה להתגאות בהגיעה לשורה הראשונה של המהפכה הרובוטית הזו עם פיתוח מקומי מרשים המבוסס על טכנולוגיות AI, שתופס תאוצה.

 

מה מתחת למכסה המנוע?

 ה’מנטיבוט’ כולל למידת Sim2Real מתקדמת לתנועות רגליים וידיים אנושיות, מיפוי סביבה תלת־ממדי בזמן אמת המבוסס על NeRF, ניווט דינמי בסביבות מורכבות ומודלי שפה גדולים (LLMs) ליצירת מפה קוגניטיבית של העולם וביצוע משימות מתקדם.

 

Menteebot נותן מענה מקצה לקצה החל בקבלת פקודה מילולית וכלה בהשלמת משימה מורכבת הכוללת ניווט, תנועה, הבנת סצנה, זיהוי ולוקליזציה של אובייקטים, אחיזה והבנת שפה טבעית.

 

עוזר רובוטי צמוד בבית ובסביבתו

בתור עוזר ביתי ה’מנטיבוט’ מיומן בניווט בתוך הבית ויכול לבצע מגוון משימות כמו לערוך שולחן, לפנות שולחן, לטפל בכביסה וללמוד משימות חדשות באמצעות הוראות מילוליות וחיקוי ויזואלי. בתור רובוט לאוטומציה של מחסן הוא מסוגל לאתר, לאחזר ולהעביר פריטים במשקל של עד 25 קילוגרמים עם קיבולת לפעולה רצופה של עד 5 שעות לפני טעינה מחדש.

 

מנטיבוט menteebot

מנטיבוט menteebot – עוזר אישי רובוטי לסביבה הבייתית | credit: menteebot

 

 

אטלס – פלטפורמה רובוטית חדשנית מבית בוסטון דינמיקס

לצד ‘פיגר01′ ו’מנטיבוט’ מציגה ענקית הרובוטיקה Boston Dynamics פלטפורמה רובוטית חשמלית חדשה – Atlas.

 

 

וכך כותבים בבוסטון דינמיקס על הרובוט החדש:

 

אנחנו חושפים את הדור הבא של רובוטים הומנואידים – רובוט אטלס חשמלי שתוכנן לשימושים בעולם האמיתי. האטלס החדש נשען על עשרות שנים של מחקר ומקדם את מחויבותנו לפתח את הרובוטים הניידים היעילים והשימושיים ביותר שפותרים את האתגרים הקשים ביותר בתעשייה כיום – עם ספוט, עם סטרטץ’ ועכשיו עם אטלס. שימו לב מה הרובוט ההומנואידי הדינמי ביותר בעולם באמת מסוגל לעשות – במעבדה, במפעל ובחיינו.

 

בוסטון דינמיקס ממשיכה להפתיע – הידראוליקה בחוץ, חשמל בפנים!

בוסטון דינמיקס, חברת הרובוטיקה המובילה בעולם, חושפת את הדור הבא של הרובוטים דמויי האדם שלה: אטלס – גרסה חשמלית חזקה, זריזה, גמישה עם יכולות מרובות. אטלס החדש מוביל מהפכה בתחום הרובוטים האנושיים ומבשר על תקופה חדשה של יכולות ויישומים מסחריים.

 

הסרטון שלפניכם הוא סרטון פרידה מאטלס הישן. הוא מציג את היכולות המרשימות (ובעיקר את הכישלונות והקשיים) של הדגמים הישנים יותר שנפרסו ונבחנו לאורך עשור של פיתוח. מעין סרטון פספוסים מצחיק ומבדר במיוחד. אל תפספסו!

 

מה מיוחד באטלס החדש?

אטלס החדש חזק במיוחד. הוא בעל טווח תנועה רחב יותר ועיצוב ידיים משוכלל ומתקדם. הדור הקודם וההידראולי של אטלס (Atlas HD) מסוגל להרים מבחר חפצים כבדים לא סימטריים ולטפל בהם; והדור החדש ממשיך לבסס יכולות אלו ומציג גם וריאציות חדשות וגמישות בהרבה בהרמת חפצים ובתפעולם. אטלס החשמלי נבנה כדי להיות חזק יותר, מיומן יותר וגמיש יותר מהדגמים הקודמים. לראשונה ברובוטיקה האנושית אטלס יוכל לנוע בדרכים שעולות על יכולות התנועה האנושיות הרגילות. נוסף לשיפורי החומרה המרשימים אטלס כולל גם מערכות תוכנה חדשניות כמו בינה מלאכותית, למידת מכונה, ראיית מחשב (Computer Vision) ולמידה מבוססת חיזוקים (Reinforcement Learning). כל מערכות התוכנה האלה נדרשות לתפעול יעיל במצבים מורכבים בעולם האמיתי.

 

לא כמו כולם – טווח תנועה משופר וגמישות על־אנושית

בניגוד לרובוטים רבים אחרים אטלס תוכנן במיוחד כדי לעבוד בסביבות שנבנו לבני אדם (ושאינן מותאמות למכונות כבדות ומגושמות כמו רובוטים). הוא רובוט דו־רגלי ייחודי עם מבנה גוף אנושי שעוצב כדי לאפשר לו לנוע בקלות בשטחים לא סדירים וכדי לבצע מגוון משימות בצורה יעילה ודינמית. בעוד שלרוב הרובוטים האחרים בשוק יש יכולות תנועה מוגבלות, אטלס שונה מאחרים בכך שהוא מתוכנן לנוע בדרכים שממקסמות את יעילותו לביצוע המשימה (וכל זאת ללא המגבלה של טווח תנועה אנושי).

 

רובוט לתעשייה – יותר מיכון ורובוטיקה ופחות סיכון לבני אדם

אטלס הוא רובוט רב־תכליתי המיועד לבצע “משימות משעממות, מלוכלכות ומסוכנות” בתעשייה, במפעלים ובסביבות עבודה אחרות. הוא יכול לטפל בחפצים כבדים, לעבוד בסביבות לא יציבות ומאתגרות ולבצע מטלות שבדרך כלל מסוכנות לבני אדם. עם יכולות ניידות מתקדמות, שיווי משקל מרשים ודינמי וכוח רב – אטלס מהווה פתרון לאתגרים לוגיסטיים ותעשייתיים מורכבים (שקשה להתמודד איתם כיום באמצעות רובוטים רגילים). בוסטון דינמיקס מספרים שאטלס יופעל עם תוכנת Orbit של החברה – פלטפורמה לניהול צי הרובוטים, נתוני אתרים ומעבר לטרנספורמציה דיגיטלית.

 

מה הלאה? מסחור, פריסה וצעדים להמשך

בד בבד להשקה בוסטון דינמיקס נערכת כבר לשלב הבא – מסחור ופריסה מסחרית של אטלס. החברה תשתף פעולה עם קבוצה קטנה של לקוחות חדשניים כמו יונדאי, שתשמש כ’מגרש משחקים’ לניסוי יישומי אטלס החדשים ולבחינתם. המטרה היא לבחון את הרובוט בסביבות עבודה אמיתיות ולקדם פיתוח והתאמה ליישומים ספציפיים. עם שורה ארוכה של חדשנות ומחקר ופיתוח של רובוטים אנושיים בעשור האחרון בוסטון דינמיקס רואה באטלס החשמלי את הצעד הבא במסע להנגשת רובוטים מהפכניים לשימוש בתעשייה ובחיי היום־יום. אטלס הוא דוגמה ליכולת החברה לספק מוצרים רובוטיים מובילי שוק לצד מערכת תומכת של תוכנה, שירותים ותמיכה  הנדרשים להשמשת הרובוטים בעולם האמיתי.

 

 

העתיד של הרובוטיקה בחיי היום־יום (בבית, במשרד ולא רק בתעשייה)

עם התקדמות הטכנולוגיה רובוטים כמו זה של מנטי רובוטיקס עשויים להיות נפוצים יותר ויותר בחיי היום־יום שלנו. בעתיד נוכל למצוא אותם לא רק במפעלים ובמחסנים אלא גם בבתים ובמשרדים פרטיים – מסייעים בארגון, בניקיון, בהובלת חפצים ובמשימות שונות. הרובוטים האלה יעשו את חיינו קלים ונוחים יותר.

 
 
רוצים להתמקצע?

בואו ללמוד איתנו בינה מלאכותית בקורס המקיף, העשיר והמבוקש בשוק. הצטרפו לאלפים הרבים שכבר עברו את הקורסים והסדנאות שלנו. פרטים והרשמה באתר.

לקבלת הנחה במחיר הקורסים – הזינו את קוד הקופון LETSAI
הישארו מעודכנים

רוצים לקבל עדכונים בלייב? רוצים מקום בו אתם יכולים להתייעץ עם מומחי AI, לשאול שאלות ולקבל תשובות? רוצים לשמוע על מבצעים והטבות לכלי ה-AI שמשנים את העולם? הצטרפו לקהילות ה-AI שלנו.

 

 

אפשר גם להרשם לניוזלטר שלנו

 

רוצים הרצאה או ייעוץ של אביתר אדרי?
השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם עם המידע הרלוונטי
אולי יעניין אותך גם...
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

תפריט נגישות

letsAI - בינה מלאכותית

מלחמת הרובוטים – ‘אטלס’ של בוסטון דינמיקס ו’מנטיבוט’ הישראלי מדהימים את העולם